Барнахус — ефективна модель роботи з дітьми, що постраждали від насильства або стали його свідками. На жаль, з початком повномасштабного вторгнення кількість таких дітей збільшилася в рази. На Вінниччині центр «Барнахус» працює з 2020 року, перший в Україні.
Сьогодні Перший заступник Начальника ОВА Наталя Заболотна взяла участь у Всеукраїнському форумі, присвяченому темі роботи з дітьми, що постраждали від насильства. Посадовиця поділилася досвідом реалізації моделі «Барнахус» на Вінниччині.
«Наша мета – забезпечити фаховий та сталий супровід дитини. Комплексна підтримка, яка продовжується за місцем проживання дитини, батьків та інших членів сім'ї, коли йде розслідування і судовий процес»,- підкреслила Наталя Заболотна.
Саме тому до міжвідомчої групи щодо створення міжсекторального центру захисту дітей увійшли представники Служби у справах дітей ОВА, Вінницького міського суду, Вінницької обласної прокуратури, Головного управління Національної поліції України у Вінницькій області, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, системи безоплатної правової допомоги (Регіональний центр з надання БВПД у Вінницькій області), соціальні служби тощо. За потреби, залучаються психологи.
Особлива увага - превентивним заходам у громадах щодо усунення умов, які можуть стати причиною вчинення злочину. І тут важлива допомога тим сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах.
У 2023 році в центрі допитали 23 дитини, з них 20 дівчаток та 3 хлопчиків віком від 6 до 17 років, загалом 17 кримінальних проваджень.
Наталя Заболотна назвала кілька чинників для забезпечення ефективного розвитку та системної роботи закладів моделі «Барнахус»:
- Забезпечення засад для їх функціонування на законодавчому рівні;
- Технічне забезпечення для онлайн-зв'язку у приміщеннях міських, районних судів;
- Кадрове забезпечення та професійна підготовка психологів щодо особливостей допитів дітей в кримінальних процесах.
«Сподіваюсь, що наш досвід буде корисним для інших областей, а системна робота закладів моделі «Барнахус» збереже та захистить ментальне та фізичне здоров’я дітей, які постраждали або стали свідками злочинів».- підсумувала посадовиця.