СТЕПАН ЄВРЕМОВИЧ ПОНОМАРЧУК

СТЕПАН ЄВРЕМОВИЧ ПОНОМАРЧУК –

ГЕРОЙ РАДЯНСЬКОГО СОЮЗУ

Народився Степан Єфремович Пономарчук 26 березня 1913 року в місті Гайсині. Закінчив у 1930 році фабрично-заводське училище, працював токарем на Гайсинському консервному заводі. У 1934 році почав службу в Червоній Армії, через три роки закінчив Сталінградську військову авіаційну школу в 1937 році.

Винищувальний авіаполк, де служив Степан Єфремович знаходився у Заполяр’ї. У місцевих умовах для бойових операцій літак “И-15” з відкритою кабіною був мало пристосований. Проте пілоти мужньо переносили всі труднощі і безпощадно громили ворога.

На початку лютого 1940 року 123 стрілецька дивізія перейшла в наступ на Петсамському напрямку і заставила білофінів відступити. Противник невдовзі закріпився на оборонних рубежах і, відбиваючи атаки радянських військ, очікував підмоги: великої колони автомашин з військовою технікою, боєприпасами, продовольством, свіжих укомплектованих підрозділів. Про все це дізналися наші розвідники від захопленого в полон “язика”.

Ескадрильї, де Пономарчук служив військовим комісаром, було поставлено бойове завдання: вилетіти назустріч ворожій колоні і знищити її. Сильним вогнем зенітних засобів зустрів вісімку радянських винищувачів-штурмовиків і все ж вони зуміли точно вдарити по цілях. Літаки почали розвертатися для другого заходу. Та в цей час отримала пошкодження машина командира ескадрильї – їй було необхідне прикриття. І тоді сміливців повів у бій комісар – ще кілька заходів й ворожа колона повністю знищена.

Цього ж дня дивізія, підтримувана з повітря авіацією, перейшла в новий наступ, який завершився повним розгромленням ворога. В його ході Пономарчук помітив з повітря кілька ворожих кулеметних гнізд і прицільним вогнем з літака знищив їх.

Повернувшись на аеродром, Степан Єфремович разом з авіатехніком нарахував у своєму літаку більше 100 кулеметних та осколкових пробоїн.

За зразкове виконання бойових завдань у боротьбі з фінською білогвардійщиною Указом Президії Верховної Ради РСРС від 5 лютого 1940 року військовому комісару 5-ї винищувальної ескадрильї 5-го змішаного бомбардувального авіаційного полку 14 армії Степану Єфремовичу Пономарчуку було присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Випало нашому славному земляку брати активну участь у смертельному двобої з німецько-фашистськими загарбниками в роки Великої Вітчизняної війни. Почав війну майор Пономарчук у ленінградському небі , він був командиром 158 винищувального авіаполку (пізніше – 103 гвардійського). І знову безстрашно й майстерно діяв Гайсинський сокіл: сотні бойових вильотів, сім особисто збитих ворожих літаків. І на війні з японцями, на 2-му Далекосхідному фронті, наш земляк був у числі кращих повітряних асів.

Батьківщина гідно оцінила подвиг Пономарчука С.Є. він був нагороджений орденами Леніна, Червоного Прапора, Червоної Зірки, багатьма медалями.

З 1958 року С.Є. Пономарчук полковник у відставці. Проживав у місті Брянську.

Література:

- Пономарчук Степан Ефремович // Овеянные славой имена: Герои Советского Союза. Уроженцы Винниччины. – Одесса, 1989. – с. 207-209.

- Сахневич Л. У небі ленінградському // Вінниц.правда – 1971. – 10 лип.

- Сахневич Л. Розповідають листи // Комс.плем’я – 1969. – 22 лист.

- Сахневич Л. Перший герой. Наші знатні земляки // Трибуна праці. – 1969. – 20 лист.

- Чебикін В. Гайсинський сокіл // Трибуна праці. – 1999. – 21 берез.

- Чебикін В. Незабутнє // Трибуна праці. – 1995. – 21 берез.